تبلیغات
حسین پناهی - پناهی سرفصل خبر ۱
 
سالهاست که مرده ام ...

پناهی سرفصل خبر ۱ [عمومی , ]

        

تهران:۱۵:۴۶ ,  ۱۳۸۴/۰۵/۰۹

گزارشی از مراسم گرامی داشت حسین پناهی
همه چیز از یاد آدم میره مگه یادش که همیشه یادشه
مراسم گرامیداشت زنده یاد حسین پناهی شب گذشته در تالار اصلی مجموعه تئاترشهر در حالی برگزار شد که انتظار می رفت دست کم تعدادی از هنرمندانی که نامشان به عنوان مهمان اعلام شده بود، در مراسم حضور داشته باشند.اما چهره هیچ کدام در میان مهمانان دیده نشد.

به گزارش خبرنگار تئاتر "مهر" شب گذشته مراسم گرامیداشت زنده یاد حسین پناهی در تالار اصلی در حالی برگزار شد که دکور نمایش "مجلس شبیه در ذکر مصایب استاد نوید ماکان و همسرش رخشید فرزین" به کارگردانی بهرام بیضایی هنوز برجا بود و گویی گرامیداشت یاد زنده یاد حسین پناهی با یادآوری دوباره اجرای کوتاه مدت "مجلس شبیه..." و خداحافظی با آن یکی بود.
"اصغر همت" مجری مراسم، کلام خود را با اشعاری از حسین پناهی آغاز کرد و در همان ابتدای مراسم، کلیپی از خاطرات و اشعار حسین پناهی با صدای خودش، به کارگردانی سعید معظمی مدیر انتشارات دارینوش که چاپ و نشر آثار این زنده یاد را بر عهده داشته است، پخش شد.
پس از نمایش کلیپ، گروه موسیقی به اجرای زنده موسیقی با اشعار حسین پناهی پرداخت.
پس از اجرای زنده موسیقی، اصغر همت بر روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت : حسین پناهی مثل هیچ کس نبود و هیچ کس هم مثل او نخواهد شد. حسین پناهی خودش بود.

وی با یادآوری خاطراتی از زمان آشنایی اش با حسین پناهی - زمانی که او به گفته اصغر همت 25 یا 26 سال بیشتر نداشت، از سینا پناهی فرزند حسین پناهی خواست که بر روی صحنه بیاید و گفت : امروز سینا 4 یا 5 سال جوان تر از زمانی است که پدرش را برای نخستین بار دیدم و امروز این حرفم را که کسی نمی تواند مثل حسین پناهی باشد، پس گرفتم، چون سینا از نظر فرم، فیزیک و محتوا شبیه او است.

 

سینا پناهی پس از حضور بر روی صحنه و گفتن سخنانی به یاد پدر گفت : در بازی ها و نوشته هایش که ببینیم و بشنویم احساس آرامش عجیبی می کنیم. وی در پایان اضافه کرد : به امید روزی که همدیگر را مشتاقانه تر، صادقانه تر و جستجوگرانه تر ببینیم.

وی سخنان خود را با تشکر از سعید معظمی، حسین پارسایی، ایرج راد و تمامی مهمانان حاضر به پایان برد.

پس از آن، اصغرهمت با تاکید بر اینکه سخن گفتن از حسین پناهی با وجود ظاهر ساده او، سخت است، چرا که خیلی بیشتر از آنکه به نظر می رسید، پیچده بود، از رسول نجفیان یار و همراه حسین پناهی طی سال های طولانی خواست که بر روی صحنه برود.

رسول نجفیان که از معدود هنرمندان حاضر در مراسم بود، به یادآوری خاطرات خود با حسین پناهی پرداخت. وی با اشاره به تندیس کلاغی که در صحنه به چشم می خورد، گفت: این کلاغ را ما در فیلم " مرغابی در مه " با بازی حسین به اسطوره تبدیل کردیم.

او در ادامه سخنان خود گفت : حسین انسان عاصی این روزگار بود که در غربت گیر کرده بود. یکی از گلایه های او آن بود که چرا اجازه ساخت سریالش را به وی نمی دهند. او دلش از چخوف هایی که " باغ آلبالو " نساختند، کروساواهایی که " هفت سامورایی " نساختند و از پیکاسوهایی که هیچ گاه نقاشی نکشیدند، خون بود. فقدان او برای جامعه یک فاجعه است. او شاعری بود که در کاربرد کنایه، اشاره و اصطلاحات خاص نظیر نداشت.

وی در پایان با اشاره به این نکته که به زودی کتابی در مورد حسین پناهی منتشر خواهد کرد، از تمامی کسانی که در زنده نگاه داشتن یادش در این شب تلاش کردند، تشکر کرد.

اصغر همت در ادامه مراسم با اشاره به نمایش " چیزی شبیه زندگی " به کارگردانی حسین پناهی که چند سال پیش در تالار اصلی تئاتر شهر بر روی صحنه رفت، گفت: در بخشی از آن نمایش گروهی از بازیگران به هم آوایی می پرداختند که امروز به منظور تجدید خاطره با حسین پناهی، آن را بار دیگر اجرا خواهیم کرد.

زهرا صبری کارگردان نمایش عروسکی که به گفته خودش تنها بازی و حضور او بر روی صحنه به عنوان بازیگر در آن نمایش رخ داد، به همراه شهرام حقیقت دوست و یکی دیگر از بازیگران آن نمایش بر روی صحنه حضور پیدا کردند و به یاد حسین پناهی به هم آوایی نغمه ای لری پرداختند که سال ها پیش با حضور وی آن را اجرا کرده بودند.

پس از این هم آوایی، سعید معظمی نیز بر صحنه حاضر شد تا در یاد حسین پناهی سخنانی را بیان کند. او در بخشی از سخنانش گفت : من فکر می کنم حسین در کنار ما است. مهربانی هایش قابل گفت وگو است. او واقعیت ها را همان طور که می دید بیان می کرد.

او سپس از حاضران خواست که برای حسین پناهی دست بزنند و گفت : امیدوارم همه شما به آرزوهایتان برسید چون او به آرزویش رسید. همه حسین را دوست دارند.
وی  بار دیگر خواست تا مهمانان به یاد "حسین" دست بزنند.

پس از آن، اصغر همت بار دیگر بر صحنه حاضر شد و اعلام کرد: سالروز حسین پناهی در شهرستان کهکلویه، در 20 مرداد برگزار می شود. همچنین موسسه فرهنگی - هنری برای حفظ  آثار حسین پناهی با نامی لری که معنی آن در فارسی برابر " شوریدگی " است، به زودی تاسیس خواهد شد.
پس از آن گروه موسیقی بار دیگر بر صحنه حاضر شد و به اجرای زنده دیگری با خواندن اشعار حسین پناهی پرداخت.
این مراسم با خواندن آخرین شعر از کتاب "سال هاست که مرده ام" به نام "لحظه" توسط اصغر همت به پایان رسید.
گفتنی است این مراسم با آنکه اعلام شده بود با حضور خسرو شکیبایی، جمشید مشایخی و پرویز پرستویی و سخنرانی های آنان برگزار خواهد شد، اما این هنرمندان درمیان مهمانان دیده نمی شدند. هر چند که شاید بتوان عدم حضور پرویز پرستویی را با توجه به اجرای خصوصی نمایش فنز پذیرفت، اما چه بهتر بود که  تعداد بیشتری از هنرمندان، یاران و آشنایان این زنده یاد را در میان مهمانان می دیدیم.نوشته شده توسط مهدی خسروی در پنجشنبه 15 دی 1384 و ساعت 04:01 ق.ظ
ویرایش شده در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 02:01 ق.ظ


لینک ثابت || نطرات [--]نوشته های قبلی...

پناهی سر فصل خبر ۲

پناهی سرفصل خبر ۱

به مناسبت میلاد پیامبری که هرگز مصلوب نشد

سحر سهراب

مقدمه ای به سبک او

زندگی نامه

بازیگری

اشعار


صفحات وبلاگ...

 

درباره وبلاگ

 وبلاگ من
ایمیل من
[yahoo]

صدای بی صدا

font face="Tahoma" size="2" color="#000000">

نویسندگان

مهدی خسروی(9)

موضوعات

عمومی(9)

آرشیو

  دی 1384 (4)
  آذر 1384 (5)


لینکستان


لینکدونی

مسیحا (-)
پسر اسمانی (-)
مسیحا (-)
آرشیو لینكدونی


جستجوخبرنامه


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -


 با تشکر از...

طراح قالب

صادق هدایت

وبلاگ محاکمه خدا

All Powered By :
MihanBlog.com

h-panahi.Mihanblog.com